Gremo iz šole

Podjetniški tabor za strokovne šole v Murski Soboti

Ker se zavedamo pomena razvijanja podjetniških kompetenc pri dijakih, že od leta 2012 za dijake 1. letnikov tehničnih šol organiziramo tridnevni podjetniški tabor v Murski Soboti. Tabor ni namenjen samo snovanju podjetniških idej, temveč tudi spoznavanju kulturnih, zgodovinskih in kulinaričnih značilnosti Prekmurja; dijaki se med drugim osvežijo v Termah 3000 in obiščejo eno izmed uspešnih prekmurskih podjetij.

Tudi letos smo z dijaki 1. letnikov strokovnih šol odšli na tridnevni podjetniški tabor v Mursko Soboto.

Na tabor smo štartali že zgodaj zjutraj v sredo, 3. 6. 2019, saj je bil pred nami pester in dolg dan.

Prvi dan smo si ogledali nekaj pomembnih znamenitosti prekmurskega tradicionalnega življenja. Obiskali smo lončarsko delavnico v Filovcih, kjer smo spoznali eno izmed najstarejših obrti pri nas. Prikazali so nam oblikovanje sveže gline na lončarskem vretenu ter žganje v peči, ki glino spremeni v keramični izdelek. Spoznali smo pomen sobivanja z naravo, kako so v preteklosti ljudje živeli z zemljo, jo oblikovali in izdelovali izdelke, ki so bili potrebni za vsakdanje življenje.

Dan smo nadaljevali z obiskom Otoka ljubezni, ki se nahaja v neposredni bližini Beltincev, in vožnjo z brodom po reki Muri, kjer smo videli tudi plavajoči mlin. Mlin je bil izgrajen leta 1999 po izvirnih načrtih in se tudi danes uporablja za mletje ajdove, pšenične, ržene, pirine in koruzne moke.

Obiskali smo tudi domačijo Pomelaj, kjer smo spoznali še eno tradicionalno prekmursko dejavnost – ličkanje. Na domačiji so nam prikazali izdelavo različnih izdelkov iz ličja. Okrepili smo se tudi z degustacijo domače marmelade, praženimi bučnimi semeni in bezgovim sokom.

Dan smo zaključili z obiskom Expano – interaktivna razstava, kjer smo doživeli Pomurje v malem. Ogledali smo si 3D predstavitev Pomurja skozi čas, spoznali skrite dele in druge manjše znamenitosti, ki oblikujejo ta prostor. Tu smo poskusili tudi najznamenitejšo sladico – prekmursko gibanico.

Po četrtkovem zajtrku smo najprej imeli predavanje o bontonu, kjer smo spoznali osnovna pravila obnašanja v poslovnem in zasebnem življenju.

Podjetniške delavnice v izvedbi Geom-a so potekale v prostorih Ekonomske šole Murska Sobota. Dijaki so dobili različne probleme, ki so jih po skupinah reševali in na ta način spoznali, kako lahko isti problem rešimo na več načinov. Po kosilu je sledilo popoldansko kopanje v Termah 3000 v Moravskih toplicah.

Tudi zadnji dan je bil poln dejavnosti. Začeli smo ga z nadaljevanjem podjetniških delavnic, kjer so dijaki predstavili svoje rešitve problemov. Pred odhodom domov smo obiskali še dve podjetji – Roto in Radensko. Predstavili so nam njihovo poslovanje in pokazali njihov proizvodni proces.